16 Haziran 2024 Pazar

TÜrkiye’de doğum hıZı DÜŞTÜ. %1.62Güney Koreli şirketler de,75 bin dolar teklif ediyor.

Güney Koreli şirketler de, ülkenin daha fazla çocuk sahibi olmak için umutsuzca çabaladığı bir dönemde çalışanlarına bebek sahibi olmaları için 75 bin dolar teklif ediyor.

. Fransa da doğum oranı 1.8, Almanya ve Birleşik Krallık ta 1.5, İspanya da ise 1.2. Hepsi de 2.1 olan ikame oranının çok altında. Ve bu sadece Avrupa için geçerli değil. Amerika Birleşik Devletleri nde doğum oranı 1.7. Güney Amerika da nüfusu korumaya yetecek kadar bebek doğmuyor: Meksika da bu rakam 1.8, Şili de ise 1.5. Asya da Japonya ve Tayland 1.3 te. Türkiye’de de durum farklı değil. Doğurganlık hızı, 2001 de 2.38 çocukken, 2022 de 1.62 çocuk olarak gerçekleşti.

‘Bebek felaketine’ gidiyoruz Dünyanın dört bir yanında doğum oranları korkutucu bir şekilde düşüyor. İtalyanlar ‘Son İtalyan bebek 200 yıl sonra doğacak’ diye manşetler atıyor. Türkiye’de de durum farklı değil. Bazı ülkeler doğacak her bebek için servet ödemeyi göze alıyor G. .ore’de doğan her bebek için  bin dolar Dünyanın en düşük doğum oranına sahip ülkesi ise 0.78 ile Güney Kore. Bu da Güney Kore’de doğan bebek sayısının her 20 yılda bir yarı yarıya azalacağı anlamına geliyor. Hükümetin bebek doğumunu teşvik eden uygulamalarının yanısıra Güney Koreli şirketler de, ülkenin daha fazla çocuk sahibi olmak için umutsuzca çabaladığı bir dönemde çalışanlarına bebek sahibi olmaları için 75 bin dolar teklif ediyor. Seul merkezli inşaat firması Booyoung Group bebek sahibi olan çalışanlarına çocuk başına 75 bin dolar ikramiye vereceğini açıkladı. Şirket, 2021’den bu yana çocuk sahibi olan çalışanlarına da ikramiye ödenmesine karar verdi. Şirketin çalışanları 2021’den bu yana 70 çocuk sahibi oldu, bu nedenle firma çalışanlarına 5.25 milyon dolar nakit para dağıttı. İç giyim firması Ssangbangwool çalışanlarına ilk çocukları için 22 bin 400 dolar, ikinci çocukları için 22 bin 400 dolar ve üçüncü çocukları için 30 bin dolar vereceğini duyurdu. Şirket, “Sorumluluk alacağız ve ülkenin doğurganlık oranını artırmasına yardımcı olmak için elimizden gelen tüm çabayı göstereceğiz” açıklaması yaptı.Seul’de belediye yetkilileri çocuk sahibi olan ebeveynlere bebekleri bir yaşına gelene kadar her ay 750 dolar veriyor.